Z wizytą w fabryce Westons

Much Marcle to mała wioska w hrabstwie Herefordshire zamieszkana przez kilkaset osób. Położona jest między miejscowościami Ross-on-Wye i Ledbury. Nie dojeżdża do niej żaden autobus komunikacji miejskiej, nie ma pociągu, a drogi są tam tak wąskie, że dwa auta ledwo mogą się minąć. Wokół same pola i sady. To tu znajduje się fabryka cydru Westons.

Kilka niepozornych budynków z kamienia to dawne budynki gospodarcze rodziny Weston. Za nimi – wielkie hale i magazyny, czyli nowoczesna fabryka cydru. Otwarta dla zwiedzających przez 7 dni w tygodniu, nawet w trakcie pracy. Ja odwiedziłam fabrykę w niedzielę, więc nie miałam okazji zobaczyć cydrowni pracującej pełną parą.

Cydry produkuje się tutaj od lat 80-tych XIX wieku, a na terenie fabryki nadal stoi dom, gdzie mieszkał założyciel farmy Henry Weston. Dom nadal jest zamieszkany przez potomków rodziny.

Trochę historii

Henry Weston i jego żona Emily wprowadzili się do majątku The Bounds w Much Marcle w 1878 roku. Westonowie pokochali rejon Herefordshire od pierwszego wejrzenia i postanowili zająć się uprawą jabłek na farmie o powierzchni 166 akrów. Mieli dziewięcioro dzieci i aby utrzymać rodzinę zaczęli produkować cydr. W 1881 na farmie zaczął działać młyn cydrowy (cider mll) zasilany siłą pociągową konia.

Majątek The Bounds

Gwałtowny rozwój kolei angielskiej w XIX wieku sprawił, że od roku 1885 cydr z Much Marcle był dostępny w Londynie, a nawet w Szkocji. Wkrótce 75% cydru z farmy Westona było sprzedawane poza hrabstwem Herefordshire. Z roku na rok biznes się rozrastał (tylko i wyłącznie za pomocą poczty pantoflowej i rekomendacji, nie mieli żadnej reklamy w ówczesnej prasie). Dzięki pomocy przyjaciela rodziny, wpływowego działacza Radcliffe’a Cooke’a, cydr zyskał popularność także w kręgach politycznych. Dzięki jego kontaktom i wizji przemysł cydrowy bardzo się rozwinął. To Cooke lobbował na rzecz komercyjnej produkcji cydru, a jego działania przyczyniły się do odrodzenia sadów podczas depresji w rolnictwie brytyjskim (w latach 1873-1896).

Obecnie fabryka Westons jest jednym z największych producentów cydru w Wielkiej Brytanii (obok Bulmers i Thatchers). Jej cydry są dostępne w każdym supermarkecie i pubie oraz eksportowane do 40 krajów. W firmie pracuje 4 i 5 generacja rodziny Weston. Warto dodać, że dyrektor fabryki – Helen Thomas (prawnuczka Henry’ego) była pierwszą kobietą, która stała na czele stowarzyszenia National Cider Makers Association.

Wycieczkę czas zacząć

Zwiedzanie fabryki zaczyna się od hali, w której znajdują się prasy. Jeden cykl pracy maszyn zajmuje 1,5 godziny, podczas którego 10 ton miąższu jabłkowego zamienia się w sok. Następnie przechodzi się do pomieszczenia, gdzie znajdują się beczki. W fabryce jest ich 43 i jest to największa kolekcja beczek cydrowych w Wielkiej Brytanii, a niektóre mają nawet 200 lat! Beczki w fabryce mają imiona, niektóre córek Westona (np. Jessie), a pozostałe lokalnych i europejskich drużyn piłkarskich (Liverpool) lub fikcyjnych postaci z filmów lub bajek. Cydr leżakuje w beczkach od 8 do 18 miesięcy. Każdej jesieni fabryka Westons przerabia 18 tys. ton jabłek.

Jedna z beczek o pojemności 5500 galonów

Najpopularniejsze odmiany jabłek cydrowych wykorzystywanych w fabryce to: Michelin, Dabinett, Slack-ma-Girdle, Sweet Alford, Porters Perfection, Pint, Rock, Teddington Green. Jabłka do produkcji cydru pochodzą z sadów znajdujących się w promieniu 50 mil wokół fabryki. Fabryka Westons ma także własne sady, część z nich uprawiana jest w sposób tradycyjny (jabłka zbierane są ręcznie, a nie maszynowo).

Tradycyjny sad nieopodal fabryki

Cała wycieczka po fabryce trwa około 1,5. Odwiedzający mają możliwość zobaczenia także butelkowni, magazynu oraz składu kegów gotowych do transportu do pubów w całej Wielkiej Brytanii. Na koniec wizyty w firmowym sklepie odbywa się darmowa degustacja cydrów, a każdy z zwiedzających dostaje na pamiątkę mały porcelanowy kubeczek do picia cydru. Obok sklepu w starych budynkach farmy jest restauracja i kawiarnia, a ogromny plac zabaw dla dzieci (mój syn go uwielbia) znajduje się po przeciwnej stronie drogi prowadzącej do cydrowni.

W firmowym sklepie można kupić cydry Westons, a także innych producentów. Najbardziej znane marki fabryki to: Stowford (i jego owocowe wariacje), Henry Weston Vintage (nowością jest rosè), Old Rosie, Mortimers Orchard. Więcej o markach tutaj: https://www.westons-cider.co.uk/ciders/#

Cydry w firmowym sklepie

Cydry firmy Westons zdobyły liczne nagrody branżowe, m.in. International Cider Challenge, Bartender Brand Awards, British Bottlers Institute, Gorcer Drinks Awards.

Na koniec wpisu wklejam linki do krótkich filmów promujących fabrykę:

*

Lubię przyjeżdżać w to miejsce zimą, gdy odbywa się jeden z największych eventów w okolicy – wassail, czyli rytuał na cześć drzewa jabłoni. Jest to niesamowite, mistyczne przeżycie, pełne ognia, zabawy, muzyki i cydru. Więcej o wydarzeniu tutaj i tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *