The Cider Insider – recenzja książki

The Cider Insider”  autorstwa Susanny Forbes to druga z nowości książkowych wydanych ubiegłej jesieni (pierwsza to „The Ciderology”, o której pisałam tutaj). Książka ma podtytuł The essential guide to100 craft ciders to drink now i zawiera subiektywną listę cydrów, które poleca Susanna Forbes.

Kilka słów o autorce

Susanna Forbes to utalentowana dziennikarka z branży napojów alkoholowych. Od ponad 20 lat opisuje świat win, piw i cydrów. Jest także założycielką portalu DrinkBritain, gdzie opowiada o różnych ciekawych miejscach i napojach z nimi związanymi. Była również zastępcą redaktora portalu Imbibe, a także współracowała z innymi autorami jako redaktor. Od kilku lat wraz z mężem zajmuje się produkcją cydru – ich marka to Little Pomona. Jest także sędzią piwnym i cydrowym.

Nie pamiętam, jak to się stało, że zaczęłam ją obserwować na Twitterze. Ona także dołączyła do grona moich obserwatorów. Chyba raz czy dwa razy napisałyśmy do siebie na Facebooku. Dopiero po pół roku spotkałyśmy się „w realu”. Było to na imprezie Big Apple Harvestime jesienią 2018 na jednym z wykładów Gabe’a Cook’a. Wydaje mi się, że nie był to przypadek, bo gdy weszłam na spotkanie lekko spóźniona, jedyne wolne miejsce było koło Susanny. Byłam z moim synkiem, więc wzięłam go na kolana i usiedliśmy razem, by wysłuchać wykładu Gabe’a. Dopiero po 10 minutach siedzeniach obok niej zorientowałam się, że to ona! Głupio mi było spoglądać na nią, ale pomyślałam sobie, że mam szczęście i to miejsce czekało na mnie. Od razu po spotkaniu zaczęłam rozmowę. Susanna była bardzo zainteresowana polskimi cydrami, a także moją przygodą z cydrem.

Opowiedziała mi o swojej książce, której premiera odbyła się 18 października, kilka dni przed Dniem Jabłka. Tom Oliver opisał tą książkę tak: “The perfect guide you need to find out about the apple, the orchard, the maker and the blender – in short, CIDER”.

Co jest w książce?

Cydry opisane w tym przewodniku są podzielona na rejony: 1. Anglia, Walia, Irlandia; 2. Francja; 3. Hiszpania; 4. Niemcy, Włochy oraz inne kraje Europy (dosłownie „elsewhere in Europe”), 5. USA i Kanada; 6. Australia, Nowa Zelandia i Południowa Afryka.

Susanna wybrła cydry, które sama próbowała lub miała kontakt z producentem. Każdy opis zawiera kilka informacji o osobie, która robi cydr, krótką notkę dotyczącą smaku i aromatu, a także region, z którego pochodzi cydr, jakie jabłka zostały użyte, zawartość alkoholu, propozycję innych cydrów tego samego producenta oraz informację, gdzie można kupić ten cydr.

Co ciekawe, w książce nie ma zdjęć butelek – są minimalistyczne ilustracje, które sprawiają, że ta książka wyróżnia się na tle innych przewodników cydrowych.  W moim odczuciu jest to jednocześnie wada i zaleta tej książki. Na pewno nie można odmówić autorce ilustracji waloru artystycznego, jednakże nie wiem, czy byłabym w stanie rozpoznać te butelki w sklepie na podstawie samych rysunków.

The Cider Insider – przykładowa strona

Na końcu książki jest także mały słowniczek terminów cydrowych, a także krótki opis metod produkcji.

Polskie akcenty

Jedynym polskim producentem wymienionym w książce jest Kwaśne Jabłko. Susanna miała okazję spotkać państwa Wiechowskich w Londynie.  Cydr, który jest opisany w przewodniku to Pasłęka 2016.

Innymi polskimi akcentami jest wymienienie mojego anglojęzycznego bloga o polskim cydrze Cider From Poland oraz bloga Natalii Wszelaki – Cider Explorer. Bardzo mnie to ucieszyło, gdy podczas lektury trafiłam na te małe wzmianki.

W książce pojawiają się także dwaj Brytyjczycy polskiego pochodzenia: Piotr Nahajski, producent cydru Chalkdown Cider z Hampshire oraz Karol Ostaszewski – jeden z pierwszych certyfikowanych pommelierów w Wielkiej Brytanii, produkujący cydr w RPA.

***

Podsumowując, uważam, że jest to bardzo praktyczny przewodnik po świecie cydrowym, mimo że jest tu tylko 100 cydrów. Ten subiektywny wybór Susanny może być wstępem do własnych poszukiwań.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *